Haber

Espor alanındaki iş fırsatlarında büyük artış

Espor alanında iş fırsatları 2019 yılının ilk yarısında gelen verilere göre %185 arttı.

İş fırsatlarında büyük artış

HitmarkerJobs tarafından toplanan veriler ve yapılan analizler sonucunda, espor dünyasındaki iş fırsatları oranı 2019 yılının ilk altı ayı ile 2018 yılının ilk altı ayı karşılaştırıldığında %185,74 artış gösterdi.

HitmarkerJobs internet sitesi, espor işlerinden gelen 7000’nin üzerinde veriyi kullanarak hem 2018 yılı hem de 2019 yılının farklılıklarını ortaya çıkardı. Bunu da her iki yılın ilk altı ayı arasındaki veri bolluğunun inanılmaz artışından yakaladı. Ayrıca hem 2018 yılı hem de 2019 yılının ilk altı ayı arasındaki bu değişimi anlatabilmek adına bir infografik yayınladı.

Bu infografikte bazı ilginç sunumlar da yer almakta. Buna espor alanında ücretli iş fırsatlarının artması da dahil. Grafiğe bakıldığı zaman, ödenen iş fırsatları 1.912’den aynı zaman diliminde 4.028’e yükselmiş ve bu %210,67’lik bir yükseliş demek. Bu denli büyük bir yukarı hareket, espor dünyasının finansal istikrarının sorgulandığı bir dönemde umut verici bir tablo olarak karşımıza çıkıyor.

Espor alanında iş arayanların yaş aralığı da bu süreçte değişim gösterdi. Espor alanında iş arayan 25-34 yaş arasındakilerin oranı %44,52’den %52,45’e yükseldi. Bu sayede %36,77 olan 18-24 yaş arasındaki grubu oransal olarak geri bıraktı.

HitmarkerJobs Genel Müdürü Rich Huggan, düşüncelerini şu şekilde paylaştı: “Küresel olarak bu kadar çok sayıda işin dünya çapında ilerlemesini görmek, daha fazla insana kariyerlerini tutku haline getirme fırsatı vermek inanılmaz derecede heyecan verici. İş arayanlara tanımlanmış bir dizi iş listesi ve yetenekli personel ihtiyacı olan işverenleri sunarak, işimizi yapabildiğimiz için minnettarız.”

“İnfografiklerimizdeki rakamlar, 12 kısa ayda inanılmaz bir büyüme gösteriyor, ancak iş arayanların cinsiyet dağılımını ele almak ve ödenmemiş işlerin sayısının azalmaya devam ettiğini görmek için hala yapılması gereken çalışmalar var. HitmarkerJobs.com işe alım konusunu, hem spor hem de oyun alanında profesyonelleştirmeyi hedefliyoruz. Bunun içinde değişimin başında olmaya çalışacağız.” 

İnfografiği incelediğimiz zaman ABD’nin espor alanındaki aktifliğini ve büyüme çabasını fark edebiliyoruz. Özellikle sınırlı bir zaman diliminde böylesine bir performans göstermek takdir edilmesi gereken bir durum. Halihazırda dünyadaki trendleri belirleyen bir ülkenin, espor alanında atmış olduğu temeli görmezden gelmeden, biz de ülke olarak çok geç kalmadan bu işin bir ucundan tutmalıyız. En azından ülkemizde istihdam yaratılabilecek bir alan daha oluşturmuş oluruz.

  • Daha fazlasını oku: ESPN $25.000 ödüllü Apex Legends turnuvası düzenliyor