Haber

Paris Saint-Germain ile Supercell arasında işbirliği

Fransız futbol kulübü Paris Saint-Germain (PSG) ile Supercell arasında işbirliği amaçlı bir anlaşmaya imza atıldı. 

Supercell kimdir?

Finlandiya çıkışlı mobil oyun geliştiricisi olan Supercell, aynı zamanda tüm dünyada fanları bulunan Clash of Clans oyununun yaratıcısı. Bu oyunda elde ettiği başarı ile Çinli teknoloji devi Tencent’in dikkatini çekmişlerdi. Bunun sonucunda da Tencent, Finlandiyalı Supercell şirketinin %84.3’lük hisse payını, tam tamına 8.4 milyar dolar gibi büyük bir rakama satın almıştı. Bu satın alma sonrasında Tencent şirketin yapısına hiç müdahale etmeden, yönetim kadrosunu, çalışan ekibi aynı şekilde korumuş ve şirketin Finlandiya merkezli olarak kalmasını sağlamıştı.

Ortaklığın amacı

Bu anlaşma sayesinde Clash of Clans, Clash Royale ve Brawl Stars gibi oyunların geliştiricisi olan Supercell, Paris Saint-Germain’in küresel popülaritesini kullanmayı hedefliyor. Bu sayede daha geniş kitlelere, farklı alanlarda oyunlarını sunmayı planlıyorlar.

Ortaklığı duyurmak adına ayrıca bir klip yayınlandı. Bu klipte PSG’li ünlü futbolcular; Kylian Mbappé, Neymar Jr, Marquinhos, Angel Di María, Julian Draxler ve Presnel Kimpembe yer aldı. Bu oyuncular, Supercell şirketinin geliştirdiği en yeni oyun olan Brawl Stars’ı deneyimliyorlar.

PSG ve Supercell yetkilileri konu ile ilgili düşüncelerini paylaştı

Paris Saint-Germain’in  Partnerships Direktörü Marc Armstrong, şunları söyledi:  “Supercell’i Paris Saint-Germain ailesine davet etmekten mutluluk duyuyoruz. İki markamız aynı küresel tutkuyu ve genç izleyicilere hitap eden dinamik bir kimliği paylaşıyor. Sosyal medyada 75 milyondan fazla hayranımızla, Asya’daki potansiyelimizi de göz önüne aldığımızda, Supercell’in dünyadaki popülerliğini pekiştirmesine yardımcı olacağız.”

Avrupa’daki Supercell Pazarlama Müdürü Manuel Langegger, “Birbirimizin uzmanlığını ve deneyimini öğrenmek amacıyla, oyunlara olan tutkumuzu anlayan ve paylaşan bir kulüple güçlerini birleştirmekten gurur duyuyoruz. Yenilikçi, kaliteli içerik üreterek aynı zamanda küresel izleyicileri eğlendirme hedefini de paylaşıyoruz. Markamızı spor dünyasında lider ve espor sahnesinde yenilikçi olan Paris Saint-Germain ile ilişkilendirmekten mutluluk duyuyoruz. Kulüp şimdiden heyecanlı olduğumuz Brawl Stars oyunumuzun etrafında bir espor ekibi kurdu.”

PSG kulübü hali hazırda; Dota 2 (LGD Gaming ile ortaklaşa), FIFA, Mobile Legends, FIFA Online, Brawl Stars ve Rocket League’de ekipleri yönetiyor. Espor alanındaki faaliyetlerini günden güne arttıran kulüp, espor alanının sahip olduğu potansiyelin farkında. Yatırımlarını da bu farkındalık doğrultusunda gerçekleştiriyor. Şimdiden bir çok oyunda takım kurup espor dünyasında kendine yukarılardan yer kapmaya çalışıyor. Nasıl günümüz futbolunda söz sahibi kulüplerden biri ise, gelecekte de espor dünyasında söz sahibi olan takımlardan biri olmayı hedeflediğini görebiliyoruz.

Bizim ülkemizde de kulüplerimiz espor alanında birkaç senedir ter döküyorlar. Ancak yeterli seviyede konunun üstüne gidilmediğini düşünüyoruz. Bu tren henüz  kaçmamışken, geçmişten ders alarak, kulüplerimizin ya da şirketlerimizin espor alanındaki faaliyetlerini daha da artırmalarını bekliyoruz.

  • Daha fazlasını oku: Tencent’in yeni mobil oyunu: Chess Rush